Chytrá infrastruktura
Skupina Smart Infrastructures dlouhodobě realizuje multioborový výzkum, při kterém je zohledňován nejen pohled technický ale návazně rovněž právní, organizační a sociální. Kritické informační infrastruktury představují obecnější složku kybernetického prostředí, která zahrnuje rovněž informační (IT) infrastruktury elektrorozvodných sítí a systémů. Z pohledu technické realizace jde o složité kyberfyzické systémy postavené na hardwarových výpočetních a komunikačních komponentách se stále složitějším softwarovým vybavením, na němž bezpečný a spolehlivý provoz stojí. Proto se v současnosti kromě kvalitní, dokumentované a procesně správné implementace a spolehlivého zajištění provozu stále větší pozornost věnuje přístupům orientujícím se rovněž na ranější fáze vývoje (analýza a návrh) softwarových částí, především s použitím pokročilých technik analýzy požadavků a ověření jejich naplnění formou simulačních analýz a formálních metod.
Tým zapojený do tohoto programu má z minulosti bohaté zkušenosti s vývojem inovativních technik pro prediktivní analýzu, simulaci, optimalizaci a formální verifikaci rozsáhlých systémů chytrých energetických sítí.
Výzkumný tým rovněž spolupracuje v oblasti práva technologií, především se zaměřením na kybernetickou bezpečnost, energetiku, kritické infrastruktury, ochranu osobních údajů a jiné relevantní oblasti. Výstupy tohoto výzkumu jsou nejen prakticky uplatnitelné a v konkrétních případech uplatňované nejen na úrovni konkrétních institucí, ale i na úrovni národní a mezinárodní.
Řešitelský tým se věnuje primárně základnímu a aplikovanému výzkumu a produkuje tak originální know-how promítající se do expertní znalosti, příp. do softwarových produktů. Výsledky tak není možno v evropském kontextu chránit patenty. Tým byl schopen výsledky úspěšně komercializovat formou konzultačních smluv a smluv o dílo zejména v oblasti kritických infrastruktur v energetice pro různé subjekty v ČR (distributoři elektřiny a jejich sdružení) v letech 2015, 2016, a pokračující do roku 2019.
Projekty
Zpracování projektu přípravných rešerší k AMM pro ČEZ Distribuce (07/2015–12/2015)
Cílem projektu bylo poskytnout zadavateli ucelené podklady rešeršního typu k provozu, technologiím a bezpečnosti systémů AMM, jakož i k souvisejícím protokolům, standardům, relevantnímu právnímu rámci a dalším. Součástí závěrů v dílčích oblastech byly doporučení dalšího postupu. Výstupem projektu pak byly celkové závěry a doporučení, které Masarykova univerzita ve spolupráci s ČVUT v Praze v rámci České akademické expertní skupiny vypracovala v průběhu druhého pololetí roku 2015. Jejím cílem bylo zodpovědět s využitím dostupných pramenů, výstupů předchozích projektů odběratele a vlastního know-how dodavatele otázky definované v zadání rešerší.
Studie pro bezpečné poskytování dat z elektroměru zákazníkovi v místě spotřeby pro ČSRES (06/2016–12/2016)
Cílem studie byla analýza trhu domácí automatizace, cenová analýza doporučených řešení, hodnocení základních bezpečnostních parametrů a identifikace nutné provozní podpory a možných dopadů v rámci aktuálních podmínek připojení.
Analýza, návrh řešení simulací v laboratoři pro AMM/SG technologie instalované v distribuční soustavě pro ČEZ Distribuce (12/2016–03/2018)
Cílem projektu je návrh hardwarové části a komunikační architektury, provedení simulací a navržení proof of concept v konečné verzi.
Návrh optimální strategie řešení vlastní komunikační infrastruktury společnosti ČEZ Distribuce (12/2016–12/2018)
Cílem projektu je nalézt optimální strategii rozvoje komunikačních sítí DSO v dlouhodobém horizontu s ohledem na předpokládané kapacity pro budování vlastních komunikačních sítí, rádiových sítí, možností komunikace PLC či BPL na VN i NN. Do strategie bude zahrnuto i využívání služeb mobilních operátorů.
Národní akční plán chytré sítě – Externí podpora pro pracovní tým P13 telekomunikační síť pro Arthur D. Little (06/2017–09/2017)
Cílem projektu je vytvoření rešerše zkušeností s obdobnými projekty SG v zahraničí a analýza požadavků na integraci telekomunikační sítě do IT infrastruktury.