Aktivní výzkumná témata
Chytrá infrastruktura
Budoucnost v mnoha průmyslových oblastech je formována tím, co se nazývá chytré infrastruktury, které využívají IKT (informační a komunikační technologie) k obohacení (často existujících) fyzických infrastruktur novou inteligencí. Významným příkladem je tzv. Smart Grid, který přináší tuto inovaci do oblasti energetiky. V rámci tohoto projektu navrhujeme metody analýzy a simulace různých inteligentních infrastruktur s cílem pomoci při jejich návrhu a vývoji. V této oblasti jsou rozsáhlé smluvní výzkumné projekty s ČEZ, ČSRES.
Kontakt: Tomáš Pitner, Bruno Rossi, Barbora Bühnová
Chytrá města
Jeden ze slibných vznikajících kontextů, v nichž se informační a komunikační technologie setkává s vědou o službách, je kontext chytrých měst. V chytrém městě hrají informační technologie významnou úlohu při zlepšování kvality života tím, že poskytují obyvatelům celou řadu služeb (čistou a dostupnou energii, dopravu, plánování měst, výměnu informací a mnoho dalších), čímž se dále zlepšuje zapojení člověka do ekosystému služeb nabízených chytrým městem. Cílem tohoto výzkumu je porozumět procesům a jejich přínosu k vytváření přidané hodnoty v chytrém městě a také interakci služeb na úrovni holistické architektury softwaru podporující celé chytré město.
Kontakt: Barbora Bühnová, Leonard Walletzký, Hind Bangui, Tomáš Pitner
Chytré budovy
Chytré budovy jsou takové budovy, které automatizují provoz instalovaných technologií (např. vytápění, větrání a klimatizace) a zajišťují jejich dálkové sledování a řízení. Chytrá budova je typickou aplikací kybernetických systémů, reprezentovaných systémy automatizace budov (BAS) a systémy správy budov (BMS). Cílem tohoto projektu je poskytnout metody pro analýzu provozu zařízení na základě údajů z uvedených kybernetických systémů. V rámci tohoto projektu je vytvářen sémantický model údajů o automatizaci budov spolu s frameworkem pro dotazování modelu a získávání operačních dat. Dále se výzkum zaměřuje na zabezpečení chytrých budov.
Kontakt: Adam Kučera, Tomáš Pitner
Analýza a cvičení kyberbezpečnosti
Tento dlouhodobý projekt se zaměřuje na výzkum a vývoj nástrojů pro cenově i časově efektivní simulaci reálných kritických informačních infrastruktur (CII), detekci kybernetických hrozeb a jejich odstranění. Vytvořené nástroje poskytnou podporu pro automatizovanou přípravu a realizaci školení a cvičení bezpečnostních týmů.
Výsledky povedou ke zlepšení technické a odborné připravenosti České republiky v oblasti kybernetické bezpečnosti zejména v oblasti ochrany kritické infrastruktury. V roce 2016 získal tento projekt cenu Ministerstva vnitra za výjimečné výsledky v oblasti bezpečnostního výzkumu.
Kontakt: Radek Ošlejšek, Karolína Burská, Daniel Tovarňák
Analýza velkých dat
Analýza velkých dat se stává nedílnou součástí mnoha procesů kolem nás, podporuje jejich lepší porozumění a rozhodování nad nimi, stejně jako detekci vzorů, které vyžadují další zkoumání. Hlavním cílem tohoto směru výzkumu v rámci laboratoře Lasaris je identifikovat a ověřit účinnost a omezení existujících technik pro analýzu dat, když jsou aplikovány na různé datové sady v různých nastaveních (např. daná výzkumnou otázkou, která je zodpovídána pro konkrétní datovou množinu). Tento výzkum, podpořený řadou měření na reálných vzorcích dat, má za cíl vyústit ve znalosti, které povedou k výběru nejúčinnější techniky analýzy dat pro konkrétní problém.
Kontakt: Barbora Bühnová, Bruno Rossi, Tomáš Rebok, Mouzhi Ge, Jan Herman, Hind Bangui, Martin Macák
Optimalizace softwarové architektury PaaS cloudových aplikací
Cloud computing rychle nabývá na významu a výrazně ovlivňuje celý IT průmysl jako pojící element poskytující síťový přístup ke sdíleným výpočetním zdrojům, které mohou být rychle alokovány i uvolněny s minimálním úsilím bez nutné interakce s poskytovatelem služeb. Díky těmto vlastnostem přitahuje cloud computing stále více pozornosti průmyslu i výzkumu, jako alternativní model provozu softwarových systémů spojený s vysokou dostupností, neomezenou škálovatelností a vysokým výkonem. Bohužel je však potenciál cloud computingu optimalizovat zmíněné atributy kvality málo kdy plně využit díky nejasným dopadům zvolené softwarové architektury cloudové aplikace na její kvalitu. Cílem tohoto projektu je představit sadu architektonických taktik s jasně měřitelným dopadne na kvalitu navrhované PaaS cloudové aplikace, které budou ověřeny na radě projektů a prototypů.
Kontakt: David Gešvindr, Barbora Bühnová
IoT hardware a komunikační infrastruktura
Prudký rozvoj IoT systémů a jejích aplikací v posledních letech (SmartCities, SmartBuildings, SmartHome, Smart cokoli, či dokonce Průmysl 4.0) je možný jen díky masivnímu vývoji a inovacím součástkové základny. Řídící procesory se neustále zmenšují, roste jejich výkon a klesá spotřeba, pokrok v designu antén vedl k vývoji nových bezdrátových komunikačních protokolů, nové materiály daly vzniknout novým senzorům a aktuátorům.
Cílem tohoto výzkumného směru je pochopení nových technických možností a hlavních vývojových trendů v oblasti technologie, a jejich vlivu na rozvoj IoT ekosystému a rozvoj nových aplikačních oborů IoT, které technologický pokrok podmiňuje.
Kontakt: Tomáš Pitner